Powłoka kwarcowa czy ceramiczna?

Powłoka kwarcowa czy ceramiczna?

W ciągu kilku ostatnich lat bardzo popularne stały się powłoki ochronne na lakier samochodowy. Na rynku dominują jej dwa rodzaje: ceramiczna i kwarcowa. Pewnie często zastanawiałeś się nad tym, czy warto wydać na nią pieniądze. Podpowiadamy, czym się różnią te dwie powłoki i jakie mają zastosowanie. 

Zarówno powłoka ceramiczna, jak i kwarcowa służą jednemu: ochronie lakieru samochodowego. Posiadają one jednak pewne różnice, które wpływają na ich zastosowanie. Pomagają one również na dłużej utrzymać samochód w czystości i ułatwiają jego mycie. Który typ zatem warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, by był on satysfakcjonujący?  

Powłoka kwarcowa 

Powłoka kwarcowa to rozwiązanie znacznie trwalsze od popularnego wosku. Ponadto, odznacza się stosunkowo niską ceną w porównaniu do powłoki ceramicznej. Utrzymuje się ona na lakierze nawet przez cały rok i skutecznie chroni karoserię przed negatywnymi skutkami złych warunków atmosferycznych. Dodatkowo sprawia, że lakier zyskuje blasku, a jego odcień nabiera intensywności. Dotyczy to przede wszystkim lakierów o ciemnym odcieniu, które stają się znacznie bardziej wyraziste. Warto również wspomnieć, że powłoka kwarcowa, dzięki właściwościom hydrofobowym, sprawia, że samochód na dłużej będzie utrzymany w czystości, a ewentualne zabrudzenia o wiele łatwiej będzie można usunąć. 

Powłoka ceramiczna

Jest to rozwiązanie dla osób, które z dużą starannością dbają o swój samochód. Powłoka ceramiczna stanowi najwyższej jakości ochronę i zapewnia walory estetyczne. Może ona utrzymać się znacznie dłużej od powłoki kwarcowej, bo nawet do pięciu lat. Dzięki temu, zapewnimy lakierowi kilkuletnią trwałą ochronę i nienaganny wygląd. Samochód pokryty warstwą powłoki ceramicznej znacznie łatwiej się pielęgnuje. Gwarantują to właściwości hydrofobowe i antystatyczne, dzięki którym brud nie przylega tak mocno do karoserii, a w rezultacie jego zmycie jest znacznie prostsze. 

powłoka ochronna

Ceramika w odróżnieniu od powłoki kwarcowej zapewnia również ochronę lakieru przed mikrorysami. W sklepach można znaleźć taką, która osiąga twardość 9H, czyli chronić będzie przed zarysowaniami spowodowanymi np. stycznością z gałęziami. Powłoka ceramiczna odporna jest również na ostre chemikalia oraz promieniowanie UV. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach, wadach i zaletach powłok kwarcowych i ceramicznych? Wejdź na powlokiceramiczne.edu.pl >>

Ile zapłacimy za ochronę lakieru? 

Kwoty, jakie musimy wydać za ochronę lakieru naszego samochodu, różnią się w zależności od wariantu, który wybierzemy. Ceny powłoki kwarcowej zaczynają się już od 200 zł. Jest to tania opcja dla osób, które przede wszystkim liczą na piękny efekt wizualny. Co prawda, powłoka ta zapewnia pewną ochronę, jednak nie jest ona oni długotrwała ani tak odporna jak powłoka ceramiczna. Ta zaś, opróżni nasze portfele o 1200 do nawet 4000 zł. Cena ta między innymi spowodowana jest nie tylko wysokim poziomem ochrony, ale również koniecznością skorzystania ze studia detailingowego - powłoka ceramiczna nie jest bowiem dostępna w sprzedaży detalicznej. 

Wybierając ochronę dla lakieru naszego auta, koniecznie musimy sprecyzować nasze wymagania i budżet, jakim dysponujemy. Powłoka kwarcowa wymaga mniejszego wydatku pieniężnego i zapewnia podstawową ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Utrzymywać się ona będzie jednak znacznie krócej niż powłoka ceramiczna. Ta natomiast, odznacza się bardzo dużą trwałością i najlepszej jakości ochroną, jednak jej zakup to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. 

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl