Co musisz wiedzieć o bagażu podręcznym?

Co musisz wiedzieć o bagażu podręcznym?

Podróżowanie rozwija ciało i umysł Przygotowanie wycieczki nie należy do łatwych. Wybór miejsca, noclegu oraz atrakcji to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ostatnim etapem logistycznym przed wyruszeniem w podróż jest właściwe spakowanie rzeczy. W jaki sposób podejść praktycznie do tego tematu? Zalando Lounge przygotowało szereg rozwiązań, ułatwiających zmieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy w jednym, poręcznym miejscu. Przygotuj się na wakacje z Kik gazetka!

Podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym

Bagaż podręczny sprawdza się przy krótkich podróżach, trwających do kilku dni. Zabranie najpotrzebniejszych rzeczy bez wykupienia dodatkowego miejsca znacznie zmniejsza koszty. Dodatkowo wszystko znajduje się pod ręką. To wygodne rozwiązanie, które przyspiesza podróż (wliczając w to odprawy). Wydanie bagażu wiąże się niekiedy ze stresem, zwłaszcza na mało przyjaznych lotniskach w dalekich krajach. Na tym etapie warto poznać definicję bagażu podręcznego. Nie każdy wie, ale jest on rygorystycznie określony.

Wymiary bagażu podręcznego

Sama nazwa wskazuje, że bagaż podręczny trzyma się blisko siebie. Większość linii lotniczych nakazuje włożenie go do specjalnego schowka nad siedzeniem. Czasami zdarza się jednak, że można ukryć go w luku. Przyjęło się, że można mieć przy sobie wyłącznie jedną sztukę bagażu podręcznego. Przewoźnicy stosują różne opłaty w przypadku nie spełnienia określonych kryteriów. Informację na temat oczekiwanych wymiarów bagażu można znaleźć bezpośrednio na ich stronach. Rygorystycznie określa się maksymalną wagę oraz wymiary. Standardowe rozwiązanie zakłada wagę od 8 do 10 kg oraz maksymalne wymiary 50x40x20 cm. Niektóre linie idą na rękę klientom korzystającym z pierwszej klasy lub miejsc biznesowych. Przed wyruszeniem w podróż, warto dokładnie sprawdzić spakowany bagaż. Sprytne może okazać się wykorzystanie limitu dla dziecka. Czasami bagaż podręczny przysługuje nawet noworodkom.

Sztuka pakowania

Podane wymiary nie wydają się duże, ale wszystko zależy od sztuki kompresji. Właściwe rozplanowanie to klucz do odniesienia sukcesu. Pakowanie warto rozpocząć od zebrania asortymentu w jedno miejsce. Na dole umieszcza się grubsze ubrania oraz obuwie. Kosmetyczka oraz sprzęt elektroniczny lepiej dopasowują się do przestrzeni. Należy całkowicie zapomnieć o zbędnych opakowaniach, sztucznie zwiększających powierzchnię. Wiele rzeczy można mieć bezpośrednio przy sobie. Ostatnio modnie prezentuje się skórzana torba, która dodatkowo zapewnia sporą elastyczność.

Problematyczna odzież

Bagaż podręczny powinien co do zasady mieć jak najmniej luzu wewnątrz. Ubrania zajmą mniejszą powierzchnię, gdy będą rolowane. Tradycyjne składanie w kostkę wygląda estetyczniej, ale znacznie ogranicza możliwości pojemnościowe.

Maksymalizacja to także wykorzystanie dostępnego miejsca w obrębie własnego ubioru. Skarpetki i tanią biżuterię można schować do torebki na ramię. Grubsze ubrania swobodnie przewiezie się na sobie, co zaoszczędzi miejsce w bagażu. Kurtkę lub sweter można zdjąć zaraz po odprawie i zarzucić na siedzenie.

Limity ilościowe - kosmetyki

Ostatnia ważna informacja to limit, jaki przewoźnik udostępnia np. w kontekście płynów. Czasami umożliwia to zabranie wyłącznie małej pasty albo kremu do rąk. Tonik, fluid albo płyn micelarny można swobodnie przelać do mniejszych opakowań. Leki oraz pokarm dla zwierząt nie wliczają się do limitu płynów.

Co do zasady, kosmetyki nie powinny znajdować się w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml. Umieszcza się je w przezroczystej torbie, która rozwiewa wątpliwości personelu. Kontrola bezpieczeństwa nie powinna mieć problemów z przewiezieniem maści, płynów i lekarstw. W takiej sytuacji lepiej mieć ze sobą receptę, świadczącą o konieczności posiadania danej substancji. W przypadku wątpliwości, przewoźnik ma prawo do wydalenia substancji z bagażu podręcznego oraz ogólnie pokładu.

 

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl