Blendery kielichowe czy roboty kuchenne?

Blendery kielichowe czy roboty kuchenne?

Tak zwane małe AGD pozwala zdecydowanie skrócić i uprzyjemnić większość codziennych czynności wykonywanych w kuchni. Doskonałym na to przykładem są blendery oraz roboty kuchenne. Które z tych urządzeń okaże się lepszym wyborem?

Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb i wymagań. Oba sprzęty mają swoje wady i zalety, a także zakres obsługiwanych funkcji oraz trybów pracy. Wszystko to sprawia, że zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule tekstu, najpierw dokładnie przeanalizujemy omawiane urządzenia.

Blendery kielichowe – budowa i działanie

Składa się przede wszystkim z podstawy, w której ukryte są wszystkie mechanizm sterujące, ostrzy, a także dzbanka (kielicha), do którego wkładane są różnego rodzaju produkty. Po ich włożeniu, wystarczy urządzenie włączyć (wybierają jeden z kilku trybów) i gotowe.

Blender kielichowy służy przede wszystkim do miksowania warzyw, owoców i wielu innych składników, z których możemy zrobić musy, zupy krem, koktajle, puree, smoothie czy chociażby sosy. Urządzenia wysokiej jakości są w stanie skruszyć także lód, dlatego okażą się przydatne podczas robienia różnego rodzaju drinków.

Śmiało można stwierdzić, że tego typu blender posłuży nam to zamieniania produktów w formę płynną. Największą jego zaletą jest prostota obsługi, a także różne tryby pracy, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania poszczególnych modeli.

Blendery najbardziej standardowe obsługują wyłącznie jedną prędkość, dlatego nie pozostawiają nam zbyt dużo swobody. Z pewnością warto dołożyć kilkadziesiąt lub kilkaset złotych i zakupić model obsługujący 2, 3, 4 lub 5 prędkości i pozwalający na płynne przełączanie się między nimi.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • Moc. Parametr najważniejszy, ponieważ decyduje o możliwościach urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na blender zbyt słaby, nie poradzi on sobie z dużą ilością produktów. To samo tyczy się lodu. Jeśli szukamy modelu do miksowanie składników miękkich, wystarczająca okaże się moc na poziomie 600-700 W, jednak w przypadku, gdy zależy nam na szerszych możliwościach, moc musi przekroczyć 1000 W.
  • Ostrza. Mowa o materiale, z którego zostały wykonane. Z produktami twardymi poradzą sobie przede wszystkim ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. W produktach wysokiej jakości mogą one zostać również dodatkowo wzmocnione innymi materiałami.
  • Pojemność. Warto ją dopasować do naszych potrzeb i wymagań. Wynieść może od 0,4 do 3 litrów.
  • Sterowanie. Może odbywać się przy użyciu pokrętła, przycisków lub wbudowanego panelu cyfrowego.

Roboty kuchenne – budowa i działanie

W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem znacznie bardziej rozbudowanym. Posiada on bowiem wiele pojemników, końcówek i trybów, które są typowe dla wielu innych sprzętów.

Co ważne, na rynku znaleźć można robot kuchenny z misą lub malakserem. W pierwszym przypadku robot wyposażony jest w mieszadła, które obracają się w jednym lub w wielu kierunkach (w zależności od modelu). Malakser sprawia natomiast, że urządzenie wykonuje również siekanie, rozdrabnianie i mieszanie produktów. Co więcej, niektórzy producenci dołączają jeszcze wyciskarki do soków.

Decydując się na tak rozbudowany robot, zyskujemy dostęp do sprzętu, który łączy w sobie funkcje blendera, młynka, miksera, maszynki do mięs, wyciskarki soków i tarczy do frytek. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać wiele dań przy użyciu jednego urządzenia.

Oczywiście nie wszystkie roboty potrafią tak wiele, dlatego podczas dokonywania zakupu warto sprawdzić zakres ich funkcji. Uwagę należy zwrócić także na:

  • Moc. Podobnie jak w przypadku blenderów, decyduje ona o możliwościach robotów. Im większa moc, tym również dłużej sprzęt może działać bez przerwy.
  • Pojemność. Dotyczy misy lub malaksera.
  • Prędkości. Tu także możemy zdecydować się na model obsługujący jedną prędkość, a także urządzenia dysponujące płynną regulacją.
  • Tryby. Wymienić można między innymi tryb turbo, który przyspiesza obrót ostrzy oraz tryb pulsacyjny.
  • Konstrukcja. Warto sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane nie tylko ostrza, ale również obudowa urządzenia.

Co wybrać?

Jak to zawsze w takich sytuacjach bywa, wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli szukamy sprzętu wyłącznie do robienia musów, sosów i koktajli, blender kielichowy okaże się w zupełności wystarczający. Poszczególne modele kosztują od 50 do około 2 tysięcy złotych (urządzenia bardzo zaawansowane).

Roboty kuchenne zagwarantują nam natomiast znacznie szerszy zestaw funkcji, dzięki czemu z ich pomocą nie tylko uzyskamy mus lub sos, ale wiele więcej. Oczywiście tryby pracy i wyposażenie zależy od konkretnego modelu. Tanie urządzenia z misą (za około 300 złotych) potrafią znacznie mniej niż rozbudowane roboty z malakserem, kosztujące kilkaset lub kilka tysięcy złotych.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl